"> m.i - جنسیت غیر رسمی
شنبه 7 دی 1387

جنسیت غیر رسمی

   نوشته شده توسط:    نوع مطلب :مقالات ،

داستانهای فولكلور تمامی ملل كه از تجربه های دور و دراز نوع بشر بدست آمده است معمولا در یك حكم اخلاقی یا فلسفی اتفاق نظر دارند ، كه میل جنسی و دانایی بیش از آنچه مایه لذت و شادی باشند ، سبب تولید دردو رنج هستند . انسان بعد از آنكه به سبب خوردن سیب دانایی از بهشت رانده شد ، به عذاب وجدان برادركشی یا به روایتی فرویدی ، پدركشی گرفتار آمد كه بسیاری از اندیشمندان تاریخ آن را حاصل میل جنسی می دانند .

بعد از این نخستین خطای بشر در روی زمین ، اندك اندك رد پای قوانینی پیدا شد كه سعی در مهار این میل انسانی داشتند . این قوانین انواع غیر رسمی میل جنسی را كه با رفتارهای جنسی اكثریتافراد جامعه همخوانی نداشت ، ممنوع اعلام می كردند . با این وجود گروههایی كه یه سمت امیال جنسی غیر رسمی گرایش پیدا می كردند ، حتی با وجود نزول عذابهایی همچون عذاب مردم شهرهای سدوم و عموره ، همیشه و در طول تاریخ حضور خود را حفظ كرده اند یا هرگاه ملتی به رفاه كامل می رسید یا در چنگال فقر گرفتار می شد ، خود را به صورت عینی تری به نمایش می گذاشتند . یكی از این گروههای غیر رسمی كه به بتازگی و در پی سوژه شدن انسان و تقسیم بندی رفتارهای جنسی او ، تعریف و تبیین عملی شده ، ترانسكشوالیسم(Transexualism)است . در ادبیات كه ایرانی ، برای چنین گروهی از مردمان ، كلماتی همچون كنك یا امرد استفاده می شده است ولی اكنون و در زمانه حاضر آنها را به نام «اوا خواهری» می شناسند . هرچند معنایی حاكم بر اصطلاح لاتینی كه حاكی ازدگرگون شذگی در جنسیت افراد است .در واژه فارسی فوق الذكر لحاظ نشده است ولی به دلیل نبودن واژه مناسب تری برای معنی فارسی آن از همین كلمه استفاده می كنیم .

روانپزشكان سه نوع اختلال هویت جنسی را باز می شناسند كه یك گروه از آنها همین «اوا خواهر» ها هستند . ترانسكشوالها از دوران كودكی به همانند سازی با جنسیت مخالف با جنسیت مخالف به با جنسیت فیزیولوژیك خود می پردازند و به فرض اگر ظاهری مردانه دارند ، خود را زن تصور می كنند . این همانند سازی به دلیل درك مزایای فرهنگی جنس مخالف نیست . مثلا زنی كه ظاهر زنانه خویش را قبول ندارد و خود را مرد تصور می كند ، به دلیل دستیابی به امتیازات مردان در یك جامعه مرد سالار ، چنین تصوری را پی نمی گیرد اما مهمترین تعریف از این جنسیت غیر رسمی را مبتلایان به آن ارایه می دهند . یك فرد ترانسكشوال كه پیكر زنانه دارد چنین می گوید : «من مردی هستم كه در قالب یك زن گرفتار شده ام»

ترانسكشوالیسم در بین افراد با ظاهر مردانه شیوع بیشتری دارد . یعنی درحالیكه از هر 100000 فرد با ظاهر زنانه یك نفر به این اختلال دچار می شود ، این رقم در مردان به یك نفر در 30000 نفر رافزایش پیدا می كند . شاید بتوان این تفاوت را در حاكم بودن فرهنگ مرد سالارانه در جوامع مختلف دانست ، به گونه ای كه زنانی كه رفتار مردانه دارند در بین اعضای هر جامعه ای ، از مردانی كه رفتار زنانه دارند ، راحت تر پذیرفته می شوند .

یافته های تایید نشده ای حكایت از تغییر هورمون های هیپوتالاموس افراد مبتلا در سه ماهگی دوره جنینی دارد اما به واقع این ابتلا در دوران كودكی یعنی سنین 2 تا 3 سالگی و گرایش كودك به بازیهای جنس مخالف خودش ، بروز می كند . مثلا پسرها به عروسك بازی و دخترها به بازیهای خشنی همچون دزد و پلیس گرایش دارند . این تناقض در جنسیت ظاهری و ذهنی كودك و یا به عبارتی عدم تطابق بین روان و جسمش ، او را با مشكلات زیادی روبرو می كند و شیوه برخورد دیگران ، مخصوصا خانواده و سپس محیط مدرسه با این مشكلات اثرات مخربی را بر روی شخصیت او گذاشته و موقعیت اجتماعی او را غیر قابل تحمل می سازد .

این افراد با رسیدن به سن بلوغ ، شاهد انفجاری روانی در درون خود هستند كه این فرویزی درونی ، در اغلب مواقع با طرد از سوی خانواده تشدید شده و در نتیجه آنارا برای سوق یافتن به سوی روسپیگری و تامین احتیاجات روانی و مادی ، آماده می كند . در مواردی نیز مشاهده شده است كه خانواده با توجیه رفع بی آبرویی در صدد نابودی این افراد برآمده اند !

روانشناسان در حاشیه قرار گرفتن پدر یا مادر ، برای فرزند پسر یا دختر را از عوامل اصلی بروز یا تقویت این اختلال می دانند . زیرا در این حالت پسر در نبود فعال پدرش ، همانند سازی های خود را در طی فرآیند رشد از مادر خود به عاریت گرفته و یا اینكه دختر برای همانند سازی به پدر خودش اقتدا می كند .

این گروه را نباید با همچنس گرایان اشتباه گرفت ، زیرا همچنس گرایان اعتراضی نسبت به جنسیت ظاهری خود ندارند و از آن راضی هستند . جدای از این ترانسكشوال ها می توانند با عمل جراحی كه در حال حاضر با مجوز پزشكی قانونی در ایران نیز صورت می پذیرد جنسیت مطلوب خود را پیدا كنند ، ولی انجام این عمل برای همجنس گرایان غیر ممكن است چون در صورت انجام آن اغلب آنها دست به خودكشی می زنند .

به یاد داشته باشیم كه طرد این افراد به تقویت همبستگی بین آنها كمك می كند . به گونه ای كه گروهی شدن آنها به صورت یك علامت هویتی متبلور می شود و به دنبال ‘آن اینگونه افراد محل های تلاقی و اجتماعات ویژه خود را به وجود می آورند . ایجاد چنین حالتی امكان بازگشت آنها را مشكل می سازد و در نتیجه درمان آنها را با گسست تام مواجه می كند . در صورتیكه اگر این افراد به زندگی عادی خود در میان گروههای مختلف تداوم بخشند و منزوی نگردند می توانند مانع درونی شدن رفتار غیر رسمی خود بشوند و چه بسا به جنسیتی مطابق با ظاهر خود دستیابند .

آنچه در انتها ذكر آن لازم می نماید ، اشاره به این نكته است كه عمل جراحی تغییر جنسیت را باید به عنوان آخرین تیر تركش قلمداد كرد و كمك گرفتن از روانشناسان را برای یافتن جنسیت واقعی در اولویت اول قرار داد زیرا اشتباه در تشخیص لزوم عمل جراحی ، غیر قابل برگشت و فرد را دچار مشكلات حادتری می كند .

منبع : روزنامه اعتماد


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات