"> m.i - افزایش۱۶ درصدی جرایم مالی و۲۲ درصدی جرایم رایانه‌ای
پنجشنبه 30 آبان 1387

افزایش۱۶ درصدی جرایم مالی و۲۲ درصدی جرایم رایانه‌ای

   نوشته شده توسط:    نوع مطلب :مقالات ،

امیرسرتیپ دوم احمد محمدی‌فر در حاشیه برنامه نشست با مردم «۱۹۷» در جمع خبرنگاران، گفت: تغییر وضعیت و ماهیت برخی از جرایم مانند سرقت، باعث افزایش آمار جرایم رایانه‌ای در كشور شده است، به طوری كه در هفت ماهه اول سال جاری جرایم رایانه‌ای ۲۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است، این در حالیست كه جرایم جعل نیز در این مدت افزایش هفت درصدی را نشان می‌دهد.
جانشین رییس پلیس آگاهی كشور، از افزایش وقوع جرایم رایانه‌ای در كشور خبر داد. امیرسرتیپ دوم احمد محمدی‌فر در حاشیه برنامه نشست با مردم «۱۹۷» در جمع خبرنگاران، گفت: تغییر وضعیت و ماهیت برخی از جرایم مانند سرقت، باعث افزایش آمار جرایم رایانه‌ای در كشور شده است، به طوری كه در هفت ماهه اول سال جاری جرایم رایانه‌ای ۲۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است، این در حالیست كه جرایم جعل نیز در این مدت افزایش هفت درصدی را نشان می‌دهد. جانشین رییس پلیس آگاهی كشور، آمار جرایم رایانه‌ای در كشور را نگران كننده توصیف كرد و ادامه داد: وجود مقررات و قوانین انضباطی در فضای مجازی موجب كاهش جرایم رایانه‌ای خواهد شد.
وی ادامه داد: میزان وقوع جرایم جنایی در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۸۶، ۱/۳ درصد افزایش یافته كه در این مدت ۷۷ درصد جرایم جنایی در كشور كشف شده است.
به گفته جانشین رییس پلیس آگاهی كشور، سهم قتل‌های خانوادگی در جرایم جنایی ۳۰ درصد است كه این آمار نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته تغییر محسوسی نداشته است. وی نبودن ارتباط عاطفی مناسب، از هم گسیختگی، اعتیاد، خرده فرهنگ‌ها و سایر موارد را از جمله دلایل وقوع قتل‌های خانوادگی عنوان كرد و افزود: اختلافات اخلاقی و ناموسی و سرقت، بیشترین انگیزه قتل‌های خانوادگی بوده است كه وقوع قتل با انگیزه ناموسی دو درصد و انگیزه سرقت ۳۷ درصد در هفت ماهه سال جاری كاهش یافته است. وی نسبت كشف به وقوع جرایم جنایی در هفت ماهه امسال را ۸۰ درصد عنوان كرد.
امیر سرتیپ دوم محمدی‌فر با بیان این كه بیشترین قتل‌های خانوادگی توسط شوهر به وقوع پیوسته كه سهم این گونه قتل‌ها در قتل‌های خانوادگی ۱۶ درصد است، گفت: وقوع قتل شوهر توسط همسر سه درصد از قتل‌های خانوادگی را به خود اختصاص می‌دهد، همچنین سهم قتل فرزندان توسط والدین ۱۰ درصد و قتل والدین توسط فرزندانشان ۱۲ درصد از قتل‌های خانوادگی را تشكیل می‌دهد. این در حالیست كه حدود ۵۷ درصد از قتل‌های خانوادگی توسط سایر بستگان به وقوع می‌پیوندد.
وی در ادامه با اشاره به این كه جرایم مالی در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد افزایش یافته است، از كشف ۹۹ درصدی جرایم مالی در هفت ماهه امسال خبر داد و ادامه داد: میزان كشفیات پلیس در سایر جرایم در هفت ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹/۱۵ افزایش یافته است.
جانشین رییس پلیس آگاهی كشور با بیان این كه میزان وقوع سرقت در این مدت ۱۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته است، ادامه داد: ۸۶ درصد از سرقت‌های انجام شده در كشور توسط پلیس در این مدت كشف شده است.
وی درباره میزان سرقت‌های خودرو در كشور نیز، گفت: خودروسازان داخلی باید برای بالا بردن ضریب امنیت خودروهای خود با پلیس آگاهی همكاری كنند كه در این رابطه ارتباط‌هایی با خودروسازان برقرار كرده و ضعف‌های امنیتی خودروها را در اختیار آن‌ها قرار داده‌ایم كه ایران خودرو در این موضوع همكاری بیشتری نسبت به ساپیا با پلیس آگاهی داشته است.
سرتیپ دوم محمدی‌فر گفت: در هفت ماهه سال جاری شش هزار و ۷۵۰ خودرو در كشور به سرقت رفته است كه به طور میانگین روزانه ۳۷ خودرو به سرقت می‌رود و میزان كشفیات پلیس نیز ۴/۳۶ درصد بوده و در سال جاری ۹۷ درصد از خودروهای سرقتی كشف شده است.
امیر سرتیپ دوم محمدی‌فر در رابطه با اطلاع‌رسانی نشدن پرونده‌ قتل‌های زنجیره‌ای آبادان نیز گفت: ۹۰ درصد از اخبار جنایی در جراید و سایت‌ها از سوی پلیس آگاهی اطلاع‌رسانی می‌شود، اما در رابطه با پرونده‌ قتل‌های زنجیره‌ای آبادان یك هیات بازرسی از سوی نیروی انتظامی به منطقه اعزام شده است كه خطاهای احتمالی در رابطه با این پرونده‌ مورد بررسی قرار داده و اگر مشخص شود كه فردی در این موضوع كوتاهی كرده است به مقامات قضایی معرفی خواهد شد.
وی با تاكید بر این كه نیروی انتظامی در برخورد با عوامل درون سازمانی خود در صورت كوتاهی معتقد و جدی است، گفت: كارشناسان جنایی پلیس آگاهی بر سریالی بودن قتل‌های آبادان تاكید و اعتقاد داشتند، هر چند وجود چند تشابه دلیلی بر سریالی بودن قتل‌ها باشد، اما موضوع سریالی بودن این قتل‌ها مورد اتفاق نظر مسوولان محلی نبوده است، به طوری كه این موضوع در شورای تامین استان مطرح شد، اما مخالفت‌هایی در رابطه با سریالی بودن قتلها صورت گرفت، البته مخالفان دلایلی نیز در این باره داشتند كه یكی از آن‌ها، فاصله زمانی در وقوع قتل‌ها بوده است، به طوری كه فاصله وقوع قتل‌های گذشته با آخرین قتل یك‌سال فاصله داشته است.
جانشین رییس پلیس آگاهی كشور با اشاره به این كه سریالی بودن این قتل‌ها از سال ۸۴ برای كارشناسان پلیس آگاهی كه از همان سال در استان حضور داشتند، مطرح بوده است، افزود: در بخشی از این پرونده‌، پلیس نیز مقصر بوده كه تیم بازرسی نیروی انتظامی، نتیجه تحقیقات خود را در این رابطه گزارش خواهد داد.
وی زمان طولانی شدن سیر رسیدگی به این پرونده‌ و همچنین دستگیری قاتل را علاوه بر عوامل انسانی، به دلیل نوع شگرد قاتل در این پرونده عنوان كرد و افزود: در رسیدگی به این پرونده،‌ پلیس به افرادی مشكوك شد و آن‌ها را مورد بازجویی قرار داد، این در حالی بود كه از سال ۸۳ برای هر قتل یك پرونده‌ تشكیل شده بود.
امیر سرتیپ دوم محمدی‌فر درباره نصب دوربین در معابر شهری نیز یادآورشد: این دوربین‌ها بر روی پاسگاه‌ها نصب می‌شود، تا ماموران محیط اطراف پاسگاه‌ها را تحت كنترل قرار دهند، همچنین نصب دوربین در صنف‌های مختلف مانند طلافروشی‌ها و بانك‌ها نقش موثری را در كشف جرایم ایفا می‌كنند.
وی در عین حال تصریح كرد: برابر قانون اگر كسی بخواهد، نسبت به فضای شخصی افراد تعدی كند، با فرد متخلف برخورد خواهد شد در نتیجه ورود به حریم خصوصی افراد خلاف قانون است.
گزارش : خبرگزارى ایسنا


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات