"> m.i - اخبارروز
پنجشنبه 30 آبان 1387

اخبارروز

   نوشته شده توسط:    

 
یک شکارچی غیر مجاز کویتی برای هشتمین سال پیاپی توسط ماموران گارد محیط زیست استان خوزستان دستگیر و تحویل مقامات قضایی شد. گرچه این نگرانی وجود دارد که مانند موارد پیشین دستگیری، این فرد با پرداخت جریمه نقدی به انتظار فصل آینده شکار در طبیعت ایران بنشیند!
 
 
یک شکارچی غیر مجاز کویتی برای هشتمین سال پیاپی توسط ماموران گارد محیط زیست استان خوزستان دستگیر و تحویل مقامات قضایی شد. گرچه این نگرانی وجود دارد که مانند موارد پیشین دستگیری، این فرد با پرداخت جریمه نقدی به انتظار فصل آینده شکار در طبیعت ایران بنشیند!
این فرد که یکی از متخلفان سابقه دار در شکار و قاچاق حیات وحش ایران است امسال با راهنمایان ایرانی اش در حالی دستگیر شد که ۷ هوبره شکار شده، با خود به همراه داشت.
هوبره پرنده ای است تحت حفاظت بین‌المللی که در ایران هم نوع بومی آن موجود است و هم نوع مهاجر که مابین ترکمنستان تا عربستان رفت و آمد می‌کنند و توقف‌گاهشان جزیره هرمز و قشم است.
این پرنده به شدت مورد علاقه شکارچیان بویژه اهالی متمول کشورهای حاشیه خلیج فارس است. بطوریکه یکی از تفریحات شاهزادگان عرب محسوب می گردد و آنها به شکار هوبره علاقه فراوانی دارند. گرچه با توجه به تلخ بودن گوشت این پرنده جنبه تفریحی این شکاربیشتر از تغذیه برای آنها اهمیت دارد.
براساس اطلاعات بدست آمده توسط خبرنگار مهر هم اکنون شاهزادگان عرب برای شکار هوبره از شاهین که قیمتی نزدیک به پنجاه میلیون تومان دارد استفاده می‌کنند.
درباره دستگیری این تبعه کشور کویت مدیر کل محیط زیست استان خوزستان گفت: دستگیری این فرد تنها به دلیل انجام شکار غیر مجاز نبوده است و محیط بانان ما او را بازداشت نکرده اند و در واقع دستگیری این شخص توسط مقامات انتظامی و قضایی صورت گرفته است.
هرمز محمودی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی سابقه ۸ ساله شکار این شکارچی خارجی غیر مجاز در خاک کشورمان و عدم برخورد لازم با او، گفت: اطلاع چندانی از این مسئله ندارم چرا که بنده تنها یک و نیم سال است که در این مسئولیت مشغول به فعالیت هستم.
این در حالی است که معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفتگو با مهر ضمن تایید خبر بازداشت این فرد گفت : "عبدالعزیز بابتین" تبعه کویت که امسال برای چندمین سال پیاپی برای شکار هوبره به ایران آمده بود توسط نیروهای گارد محیط زیست استان خوزستان دستگیر شد و دادگاه رسیدگی به اتهامات او مبنی بر قاچاق و شکار پرندگان کمیاب ایران بزودی برگزار می شود .
دکتر دلاور نجفی افزود: با توجه به اینکه این فرد چندین سال است که برای این کار به استان خوزستان سفر می کند و هر ساله نیز بازداشت و به مقامات قضایی تحویل داده می شود نام او برای فعالان عرصه محیط زیست خوزستان و کشور کاملا آشناست ولی متاسفانه به دلیل اینکه قوانین حقوقی مربوط به تخلفات اینچنینی فقط جزایی و نقدی است هر ساله بعد از بازداشت با پرداخت جریمه مالی به راحتی آزاد می شود.
وی ضمن انتقاد از قوه قضائیه و تاکید بر اینکه جریمه مالی برای تخلفات این فرد کافی نیست گفت: قوه قضائیه می بایست این فرد را به دلیل تکرار جرم و شرارت مجازات کند چرا که مجازات ها باید خاصیت بازدارندگی داشته باشند ولی وقتی در این مورد خاص جرم توسط فرد بعد از چندین مورد مجازات باز هم تکرار می شود نشان از ضعف قوانین و عدم بازدارندگی آن دارد. از طرفی مسئولان قضایی و انتظامی کشور باید در رابطه با شناسایی دستهای پنهان این ماجرا و کسانی که ورود و خروج این گونه افراد و در صورت بازداشت آزاد سازی آنها را تسهیل می کنند اقدامات بیشتری انجام دهند.
دکتر نجفی با تشکر از اعضای گارد محیط زیست استان خوزستان برای دستگیری این فرد اظهار داشت: محیط بانان ما به بهترین شکل ممکن به وظیفه خود عمل کردند و امیدوارم رسانه ها با پیگیری و پوشش مناسب این مسائل اجازه ندهند این گونه کارها بی نتیجه بماند.
نجفی گفت : این تبعه کویتی تمامیت ارضی ایران را با زیر پا گذاشتن قوانین زیست محیطی کشور نقض کرده است . او قوانین مصوب مجلس ایران و قوانین بین المللی محیط زیستی را به سخره گرفته و هر سال مجددا اقدامات خود را برای نابودی هوبره ایران تکرار می کند.
آیین نامه ویژه شکار که در سال ۱۳۸۱در هیئت دولت به تصویب رسید ، یکی از بحث برانگیز ترین اقدامات دولت هشتم بود که با اعتراض شدید انجمن حمایت از حیوانات مواجه شد . این آیین نامه به سران کشورهای خارجی اجازه می دهد تا خارج از ضوابط و مقررا ت محیط زیست ایران ، در خاک کشور شکار کنند .
بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سبز پرس در سال ۱۳۷۹ نیز یک گروه چند نفره از شیوخ عرب بیش از ۱۰۰ قطعه هوبره ایران را شکار کردند. این موضوع با انتقاد شدید معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان محیط زیست مواجه شد. وی از حمایت برخی از دستگاههای کشور از این افراد خبر داد و به شدت از این موضوع انتقاد کرد .
گزارش : خبرگزارى مهر


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic